Akwarium w salonie
o tym co w moim akwarium piszczy

Mieszkańcy

Ryby, ale nie tylko...

Większość osób rozpoczynających przygodę z akwarystyką jako priorytet ma hodowlę ryb. Różne są później tego efekty, ale o tym gdzie indziej.

Ja postawiłem na hodowlę ryb tropikalnych i pokrótce chciałbym tu przedstawić te, które posiadam obecnie i których niestety już nie mam.

Brzanka sumatrzańska

(łac. Barbus Tetrazona)

Brzanka sumatrzańska Bardzo żywa i ruchliwa rybka pochodząca z Azji, charakteryzująca się czterema czarnymi paskami w poprzek ciała. Znana jest z podgryzania płetw innym rybom w swoim otoczeniu - szczególnie gatunkom o długich płetwach. Nie powinno się więc trzymać jej z rybami spokojnymi (w moim przypadku dowiedziałem się o tym po zakupie - mój błąd). Akwarium należy udekorować roślinami, pozostawiając oczywiście wolną przestrzeń do pływania.
Brzanka sumatrzańska Lubi pływać w grupie (powyżej sześciu rybek), pozwala to również w pewnym stopniu uchronić inne ryby przed podgryzaniem płetw, ponieważ wtedy ganiają się między sobą. Szczególnie jest to zauważalne podczas walk samców i tarła. Jej wielkość waha się w granicach 6-7cm. Toleruje wodę miękką do obojętnej (pH 6-7) o temperaturze 22-26oC. Jej hodowla uważana jest za średnio trudną.

Kirysek pstry

(łac. Corydoras paleatus)

Kirysek pstry Zgodny i towarzyski jak każdy z tego rodzaju. Bardzo dobrze nadaje się do akwarium towarzyskiego. Zjada pokarm opadający na dno - nie powinien być traktowany jako czyściciel akwarium, lecz nie każdy o tym pamięta. Jeżeli chcemy hodować tą rybkę należy zakupić minimum 3 osobniki (nie lubią samotności). Pochodzi z Ameryki Południowej, jego wielkość w hodowli nie przekracza 7cm. Lubi wodę miękką i kwaśną (pH 6-7) o temperaturze 24-28oC. Hodowla uważana za średnio trudną.

Molinezja Black Molly

Molinezja Powstała w hodowli najprawdopodobniej z krzyżówki dwóch innych gatunków ryb tego rodzaju: molinezji szerokopłetwej (łac. Poecilia latipinna) i molinezji ostroustej (łac. Poecilia sphenops), do której jest bardzo podobna. Jest ciemno ubarwiona najczęściej czarna. Molinezja Bardzo aktywna, polecana dla osób początkujących choć źle znosi na przykład niskie temperatury. Do hodowli należy obsadzić akwarium sporą ilością roślin (zjadają swój narybek), aby młode rybki miały się gdzie ukryć. Żyje w wodzie średnio twardej do twardej (pH 7,2-8) o temperaturze 24-28oC. Hodowla uważana za dosyć łatwą.

Mieczyk Hellera

(łac. Xiphophorus helleri)

Mieczyk Hellera Pochodzi z Ameryki Środkowej w sprzedaży dostępny jest w wielu formach barwnych. Jest rybą wytrzymałą bardzo dobrze nadaje się do hodowli przez początkujących akwarystów. Nadaje się do akwarium towarzyskiego dorasta do 10cm. Przebywać może w wodzie średnio twardej do twardej (pH 7-8) o temperaturze 21-28oC. Hodowla uważana za łatwą.

Gupik pawie oczko

(łac. Poecilia reticulata)

Występuje w Ameryce Południowej i Środkowej. Jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych rybek akwariowych, polecana hodowli dla początkujących akwarystów. Nadaje się do akwarium towarzyskiego dorasta do 3-5cm (samica większa od samca, zaś samiec jest bardziej ubarwiony) Przebywać może w wodzie miękkiej i w twardej (pH 6-8,2) o temperaturze 18-26oC. Hodowla uważana za łatwą.

Zbrojnik

(łac. Ancistrus sp.)

Glonojad Potocznie nazywany glonojadem - pochodzi z Ameryki Południowej, dorasta do 15cm. Nie jest rybą zbyt agresywną dlatego może być dobrym uzupełnieniem akwarium towarzyskiego. Ryby te można hodować w grupie, by przy dobrych warunkach w akwarium doczekać się złożenia ikry. Żerują w nocy, więc potrzebują miejsc zacienionych, gdzie przesiadują w dzień, rzadko wychodząc z ukrycia. Najlepiej wstawić do akwarium jakiś korzeń (dostarcza do układu trawiennego celulozę), większe kamienie lub nawet kawałek rurki PVC o odpowiednich rozmiarach (tak, aby glonojad tam nie utknął). Jeżeli chodzi o zjadanie glonów to raczej wolą to robić osobniki młode - starsze należy karmić dodatkowym pokarmem. Warunki wodne jakie toleruje nie są rygorystyczne przeżyje w wodzie miękkiej do twardej (pH 6-7) o temperaturze 22-26oC. Hodowla uważana za średnio trudną.

Bocja wspaniała

(łac. Botia macracanthus)