Akwarium w salonie
o tym co w moim akwarium piszczy

Robótki ręczne

Czyli akwariowe zrób to sam

W związku z tym, że wszelkie prace techniczne mnie nie przerażają to część rozwiązań, które wykonałem samodzielnie, które możliwe są do zrobienia we własnym zakresie (zaciszu domowego warsztatu) chciałem umieścić w tym dziale. Być może ktoś z Was z nich skorzysta.

Osobiście zachęcam wszystkich do majsterkowania (oczywiście z głową i bezpiecznie). Należy jednak przedstawić sobie wszystkie za i przeciw - dlaczego chcemy zrobić coś samodzielnie a nie skorzystać z gotowego rozwiązania. Najważniejszym aspektem w przypadku elementów typu "zrób to sam" jest chyba późniejsza satysfakcja z wykonanej pracy oraz (przynajmniej w większości przypadków) możliwość stworzenia rzeczy odmiennej (lepszej), spełniającej więcej wymagań konstrukcyjnych niż rozwiązania "standardowe" oferowane przez markowych producentów.

Najczęściej wykonywanymi samodzielnie przez akwarystów elementami wyposażenia akwarium są pokrywy, belki oświetleniowe, szafki, filtry (sumpy), elementy dekoracyjne (wewnętrzne i zewnętrzne) itp.. Nie sposób wymienić tu wszystko to co potrafią wykonać akwaryści oraz co może być pomocne w opiece nad zbiornikiem. Ważne aby to wszystko spełniało swoją rolę w jak najlepszym stopniu oraz nie naraziło zbiornika, stworzeń oraz nas samych na jakiekolwiek zagrożenia.

Należy jednak pamiętać aby wszelkie prace po prostu wykonywać z głową na karku.