Akwarium w salonie
o tym co w moim akwarium piszczy

Ozdoby stosowane w akwarystyce

Piękny zbiornik to naturalny zbiornik

Akwaryści, ci początkujący i ci bardziej doświadczeni stawiają sobie za główny cel to by akwarium, którym się zajmują zwracało na siebie uwagę. Najczęściej dąży się do "wyrwania" kawałka naturalnego środowiska (biotopu) i odtworzeniu go we własnym zbiorniku. Takim założeniom sprostać można dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranej dekoracji.

Elementy dekoracji mogą być naturalne jak i sztuczne, ale myślę że naturalne są bardziej okazałe. Do elementów dekoracji zliczyć można:

Podłoże

Substrat to na nim lub w nim umieszcza się pozostałe elementy wystroju. Jego rolę może pełnić żwir lub piasek, który można spotkać w każdym zbiorniku wodnym. Powinien spoczywać na dnie, nie rozpuszczać się i nie uwalniać żadnych związków chemicznych (na przykład zmieniających odczyn pH wody).

Dokonując zakupu podłoża (piasku, żwiru, żwiru kolorowego) należy go gruntownie przepłukać (dobrze jest dosypać soli, która usunie bakterie), a nawet wygotować (wyjałowić) do momentu aż woda, w której to robimy przestanie być mętna (będzie czysta).

Często do przygotowywanego podłoża dodaje się różnego rodzaju nawozów, a pod podłożem można zastosować kabel grzewczy (rodzaj grzałki).

Rośliny

Czas na rośliny. Sztuczne czy żywe - ja się nawet nie zastanawiałem - oczywiście, że żywe. Wpływają one korzystnie na akwarium i jego mieszkańców, jednak należy o nie również odpowiednio zadbać dostarczając składników odżywczych, sadząc w dobrze przygotowanym podłożu i dawać odpowiednią ilość światła.

Gdzieś przeczytałem, że dobrze zaprojektowane akwarium roślinne może funkcjonować bez użycia filtrów. Dzięki procesowi fotosyntezy, rośliny zużywają dwutlenek węgla, a w zamian wytwarzają tlen. Ograniczają rozrost glonów (najlepiej rośliny szybko rosnące), usuwają z wody amoniak będący produktem przemiany materii ryb. Dzięki nim narybek ma gdzie się ukryć przed większymi rybami, a niektóre z ryb mogą na rozłożystych liściach składać ikrę.

Ryby

Pewnie, że ryby. To przecież dla nich przygotowujemy całe akwarium - chyba, że planujemy zajmować się tylko akwarium roślinnym (holenderskim). To one są cały czas w ruchu, a różnorodność gatunków i ubarwienia sprawia, że zbiornik staje się nie lada atrakcją dla obserwatora. O każdą z nich trzeba dbać inaczej. Dostarczać różnego pokarmu, tworzyć kryjówki, dawać dużo miejsca do pływania. Oczywiście przed zakupem ryb należy wcześniej poczytać o każdym gatunku, który chcemy, aby zamieszkiwał w naszym akwarium. Co lubi czego (kogo - jakich ryb, warunków) nie toleruje. Na wszystkie te pytania powinien również udzielić odpowiedzi sprzedawca w sklepie zoologicznym.

Kamienie

Służą nie tylko jako ozdoba, ale i również jako tło, kryjówki dla ryb czy miejsce wylęgu narybku. Skały w rozmaitych formach znajdują się w większości akwariach. Zaliczyć do nich można lawę wulkaniczną, łupki (można z nich budować jaskinie, podtrzymywać nimi żwir z podłoża), otoczaki, granit, piaskowiec, wapień (tylko w akwariach, w których korzystne dla ryb i roślin będzie wysokie pH, ponieważ wapienie podwyższają jego wartość). Oczywiście skały - tak jak podłoże - należy odpowiednio przed włożeniem do zbiornika przygotować (bardzo dobrze wypłukać).

Drewno

Jest elementem dekoracyjnym, który w akwarium wygląda bardzo naturalnie. Decydując się na umieszczenie tego elementu dekoracji nie można pójść do lasu, odrąbać kawał gałęzi i upchnąć w zbiorniku. Chcąc umieścić w akwarium korzeń znaleziony należy go najpierw sprawdzić czy nie pochodzi z drzewa iglastego (wydziela żywice), nie jest spróchniały, czy jest dobrze wysuszony oraz czy nie ma na nim śladów pleśni. Najlepiej udać się do sklepu zoologicznego i tam wybrać odpowiedni dla siebie korzeń. Umieszczając korzeń w akwarium należy pamiętać o wcześniejszym gruntownym wypłukaniu i wyparzeniu gorącą wodą (jeżeli mamy korzeń, który zmieści się do jakiegoś naczynia można również użyć soli do usunięcia bakterii). Odpowiednio wybrany i spreparowany korzeń, może być kryjówką dla ryb, uwydatniać piękno roślin, a nawet dostarczać pokarmu dla niektórych ryb. Na korzeniu można zasadzić rośliny takie jak paprocie, mchy, anubiasy.

Tło

Pomaga w odwzorowaniu naturalnego wyglądu akwarium. Może potęgować efekt głębi, a także zasłaniać przewody elektryczne wiszące luźno za akwarium. W sklepach spotkać można różnego rodzaju tła wewnętrzne jak i zewnętrzne, a spora część akwarystów wykonuje je sama.

Inne dekoracje

Do pozostałych dekoracji zalicza się rośliny sztuczne (plastikowe, jedwabne, maty roślinne), które dobre są do akwariów gdzie trzymane są ryby żywiące się roślinami w naturze. Spełniają one również rolę kryjówek lub maskować mogą sprzęt wewnątrz akwarium tak jak rośliny żywe.

Wiele osób umieszcza w akwarium elementy wystroju z tworzyw sztucznych lub ceramiki - tu należy pamiętać aby nie były to elementy szkodliwe dla ryb - w postaci ruin, szkieletów, imitacje skał i korzeni, wraków łodzi, nurków czy skrzyń na skarby itp.. Do niektórych z nich można podłączyć pompkę powietrza (brzęczek) co wprawia te elementy w ruch.