Akwarium w salonie
o tym co w moim akwarium piszczy

Pielęgnacja

Poświęć chwilę dla akwarium

Opieka nad akwarium tak jak nad innymi żywymi istotami jest obowiązkiem każdego akwarysty. Jeżeli zdecydujemy się na zakup zbiornika z rybkami z całym osprzętem (zestaw akwarystyczny), nie wystarczy poskładać to wszystko w całość, nalać wody, wpuścić rybki i po tygodniu zobaczyć jak na przykład z 10 zostaje nam jedna sztuka.

Akwarystyka to dosyć wymagające hobby, nie ważne ile w nią inwestujemy środków, ważne ile inwestujemy czasu. Należy pamiętać, że mamy pod swoją opieką żywe stworzenia, które dzięki odpowiedniej pielęgnacji dostarczać będą radości przez długi czas.

To robię codziennie

Obserwacja, obserwacja, obserwacja...

Każdego dnia podaję rybom pokarm, dokładnie dwa razy dziennie. Ryby są karmione obficie, oczywiście część pokarmu spada na dno ale jest zjadana przez gatunki tam żerujące. Nie zjedzone resztki choć myślę, że takie nie pozostają stanowią źródło "pokarmu" dla roślin. Następnie sprawdzam temperaturę wody (nie zawsze można ufać termostatowi w grzałce) i stan ogólny poszczególnych ryb. Standardowo należy oczywiście sprawdzić czy działa filtr oraz włączyć oświetlenie - w moim przypadku dokonuje tego programowalny sterownik LedDimmerPro V4.

To robię raz na tydzień

Mniej więcej raz w tygodniu dokonuje częściowej podmiany wody (najczęściej w weekend). Wśród wielu opinii należy raz na tydzień/dwa podmieniać 15/30% wody w akwarium na świeżą. Podczas tej czynności filtr i grzałka są cały czas włączone. Podmiany wody dokonuje się w celu utrzymania w akwarium optymalnych warunków. Przez czynność tą zmniejsza się poziom (rozcieńcza) azotanów - związki szkodliwe dla ryb - oraz dostarcza nowych minerałów. Ja podmieniam ok 40 litrów ok 10%.

W zależności od tygodnia (obserwacji) czyszczę wewnętrzne strony szyb z glonów za pomocą czyścika magnetycznego. Należy zwrócić tu szczególną uwagę by pomiędzy czyścik a szybę dostał się żwir z podłoża (można porysować szkło). Podcinam również rośliny - nadgniłe lub uszkodzone ich liście i oczywiście wykonuje czynności należące do codziennych obowiązków.